Pompa ciepła pobiera energię z powietrza, gruntu lub wody.

To wolny od szkodliwych substancji sposób pozyskania energii, alternatywny dla tradycyjnych źródeł takich jak np. kotły grzewcze.

Coraz częściej wykorzystuje się odnawialne źródła energii do dostarczania ciepła. Ciągły wzrost cen surowców i wyśrubowane wymogi dotyczące dbałości o środowisko wymuszają na stosowaniu ekologicznych rozwiązań pozyskiwania ciepła.

Jednym z rozwiązań jest instalacja pompy ciepła.

Często działanie systemu pompy ciepła porównywalne jest do tego, jak działa lodówka z tą uwagą, że proces jest odwrotny. Poprzez złożony proces przekształca te niewyczerpalne źródło na energię do ogrzania obiektu. 

Zapytaj o naszą ofertę

Trwałe i oszczędne rozwiązania systemów grzewczych w ThermoPro to wybór najefektywniejszej instalacji.

Skontaktuj się z nami

Jakie są rodzaje pomp ciepła?

W zależności od dostępności źródła “surowca”, czyli np. wody lub dostępności gruntu wyróżniamy:

  • Powietrzne pompy ciepła – “surowcem” jest powietrze zewnętrzne. Najmniej inwazyjna i najtańsza forma pozyskiwania ciepła. Jednak jej wadą jest niska efektywność przy spadku temperatury w chłodniejsze dni co powoduje większe zużycie prądu. W ThermoPro wiemy jakie komponenty należy wykorzystać, aby zwiększyć wydajność całego systemu. 
  • Gruntowe pompy ciepła – wykorzystują energię geotermalną, czyli pochodzącą z wnętrza ziemi. Należą do jednych z najefektywniejszych rozwiązań OZE. Niewątpliwie wymagają dużej inwestycji, ponieważ instalacja wymienników następuje w gruncie poziomo lub pionowo. Są jednak warte rozważenia przy odpowiednio dużym budżecie.
  • Wodne pompy ciepła – wykorzystują wody gruntowe. Poprzez studnie głębinową woda czerpana jest z wnętrza a jej ciepło przetwarzane na ciepło w nieruchomości. Nawet przy niskich temperaturach zewnętrzny temperatura wody jest wyższa, więc ma to swoje zastosowanie jako innowacyjne rozwiązanie grzewcze. Jednak w pobliżu musi istnieć źródło jej pozyskiwania. Woda powinna być poddawana filtracji tak aby nie uszkodziła wrażliwych systemów.  

Czy pompy ciepła są opłacalne?

  • Wysoka efektywność systemu pomp ciepła sprawia, że popularność takiego rozwiązania grzewczego cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Dzięki takiej technologii można ogrzewać nieruchomość, wodę użytkową oraz chłodzić pomieszczenia w czasie upałów. Nie zużywa się w ten sposób surowców kopalnych i nie emituje szkodliwych substancji do środowiska. 
  • Zminimalizowanie kosztów energii jest głównym powodem wyboru pompy ciepła w perspektywie wieloletniego zastosowania. Pompy ciepła uważane są za najbardziej ekologiczne i wydajne systemy grzewcze.
  • Zdecydowaną zaletą jest możliwość kooperacji dwóch systemów grzewczych. Jeśli nie możemy na przestrzeni całego sezonu, w pełni korzystać z danego OZE, warto rozważyć połączenie go z innym. W czasie słonecznych dni możemy korzystać z solarnego systemu grzewczego. Podczas zimowych dni wspomagać się instalacja gazową czy olejową.
  • Ostatnią niewątpliwą zaletą jest mnogość dotacji rządowych jak np. program Czyste Powietrze 2.0. W ramach dotacji otrzymać można nawet do 15 tys. zł. W ThermoPro możesz liczyć na konsultację. Udzielimy niezbędnych wskazówek, które ułatwią możliwość skorzystania z dopłat i szybką realizację projektu.

Skontatkuj się z nami

Zadzwoń do nas
+48 601 702 707
Napisz do nas
biuro@thermopro.pl
Adresul. Zielone Wzgórze 6
72-010 Przęsocin
Skorzystaj z formularza
Przejdź do formularza